V Konferencja Paletowa

W dniach 10-11 maja 2018 roku miała miejsce jubileuszowa, V Konferencja Paletowa PKN Epal. Tradycyjnie już na miejsce spotkania wybrano po raz kolejny Hotel Warszawianka w Jachrance.

Pierwszego dnia wieczorem miał miejsce coroczny turniej gry w kręgle. Jak zawsze, był to też czas na nieformalne rozmowy i spotkania. W czasie pełnej integracji stare znajomości się umocniły a nowe osoby zostały szybko przyjęte do „paletowej” rodziny. Ta część spotkania zakończyła się około północy. Dzień drugi to także tradycyjnie wykłady i prezentacje. Spotkanie otworzył Prezes PKN Epal - Roman Malicki, który zaprezentował aktualną sytuację PKN Epal w Polsce i w Europie. Według przedstawionej statystyki, rok 2017 zamknął się rekordową produkcją, wynoszącą blisko 25,5 mln sztuk palet, co daje wzrost o 6% w stosunku do roku 2016. W prezentacji wspomniano także o nowych rodzajach palet, jakie EPAL wprowadza do obrotu - palety chemiczne CP i półpalety EPAL7, które w roku 2018 zostały reaktywowane. Palety chemiczne to aż dziewięć nowych typów palet, o różnych wymiarach, wszystkie po obróbce fitosanitarnej i po weryfikacji przez Bureau Veritas. Półpalety EPAL7 to odpowiedź na wycofanie z obiegu popularnych palet DHP. W chwili obecnej trwają spotkania i rozmowy w temacie wprowadzenia palet EPAL7 do powszechnego obrotu w sieciach dyskontowych. Nie bez znaczenia pozostał także temat udziału PKN Epal w rozwoju Polskiej Grupy Producentów Opakowań Drewnianych, która to zrzesza całą branżę producentów opakowań drewnianych w Polsce. Bardzo ciekawa prezentacja została także przedstawiona przez niemieckich przedstawicieli Frauenhofer Institute - p. Philipp Wrycza oraz p. Michael Koscharnyj. Zaprezentowali oni inteligentną paletę EPAL, jako odpowiedź na wyzwanie Gospodarka 4.0. Inteligentna paleta EPAL, zwana także Paletą 4.0 wyposażona będzie w urządzenie nadawczo-odbiorcze, dzięki któremu będzie można śledzić jej drogę i wszelkie aktywności (np. naprawy palet) a także dokonywać zapisów o produktach, jakie na takiej palecie się znajdują. System łączności on-line pozwoli na jeszcze bardziej efektywne wykorzystanie nośników drewnianych a ich pełna identyfikacja pozwoli uniknąć błędów przy przyjęciu i wydaniu. Stworzy to także barierę dla fałszerzy palet, ponieważ każda paleta będzie posiadała swój unikatowy numer identyfikacyjny i będzie zarejestrowana w ogólnym systemie obrotu paletami. Wykłady zakończyła prelekcja dr Andrzeja Noskowiaka w temacie sinizny i pleśni - tematu, który szczególnie zainteresował użytkowników palet.

Konferencja Paletowa zakończyła się sukcesem i mamy nadzieję spotkać się w jeszcze większym gronie w przyszłym roku, z jeszcze ciekawszymi wykładami.